Nie odbiorą już prawka za punkty

blitzer-502970_640

Kara za przekroczenie limitu punktów karnych przestanie śnić się kierowcom po nocach. Od roku 2016 policja nie zatrzyma w takiej sytuacji prawa jazdy, tylko skieruje na doszkalanie. Jak wszystko, co piękne, będzie to jednak sporo kosztować.

Każdy kto chciałby wypróbować nowe regulacje w praktyce, powinien wcześniej zaplanować je w swoim budżecie. Kurs reedukacyjny, który przyjdzie odbyć, aby po przekroczeniu 24 punktów móc dalej jeździć, będzie bowiem kosztował 500 zł. To nie wszystko. Nie wystarczy po prostu zapłacić i „odbębnić” parę filmów z wypadków drogowych, jak często dzisiaj wyglądają tego typu zajęcia. Od nowego roku trzeba będzie na tę atrakcję zarezerwować aż 28 godzin w ciągu 4 dni. Trzeci bonus to obowiązkowe badania psychologiczne.

Wszystko to się opłaci, bo konto kierowcy zostanie po kursie wyzerowane. Dalej, niestety, może być gorzej: każdy nowo zdobyty punkt będzie ważny aż przez najbliższe 5 lat. Obecnie punkty kasują się po roku od danego wykroczenia. O ile zatem łatwiej będzie wkrótce przekroczyć limit? Nieważne czy potrafisz to wyliczyć, czy nie: jeśli w ciągu tych długich 60 miesięcy znowu maksymalnie zapunktujesz, definitywnie pożegnasz się z prawkiem, i to we wszystkich posiadanych kategoriach. Zostaje wtedy już tylko odświeżyć rozeznanie w ofercie miejscowych szkół jazdy.

Komu niestraszne kolejne inwestycje w uprawnienia, niech zwróci jedynie uwagę, że po ponownym zdaniu egzaminu, każdy kierowca będzie traktowany tak samo, jak osoba która zdała go po raz pierwszy. Oznacza to, że otrzyma jedynie dokument tymczasowy, a w ciągu kliku miesięcy wróci do WORD na kolejne szkolenia. Przez 2 lata będą obowiązywać go specjalne limity prędkości i liczby dozwolonych wykroczeń. Nie zarobi jako kierowca. I – jak dawniej – naklei sobie na szybę zielony listek.

Dobra wiadomość na przyszły rok jest tylko taka, że przy jednym zdarzeniu drogowym policja nie będzie mogła wlepić więcej niż 10 punktów. Póki co można jeszcze redukować niechciane punkty według obowiązujących zasad. Ale czyżby już wkrótce miało się okazać, że jednak nie pieniądze są największym straszakiem na łamiących przepisy?

 

 

Smoter.pl – wszystko na temat Prawa Jazdy © 2020