Kierowca na dotarciu – zmiany 2016

22572237_s

Od przyszłego roku prawo jazdy otrzymasz tylko na próbę. Będzie trzeba również dodatkowo się szkolić. Czy oto nadchodzi rewolucja?

O ile ostatnie zmiany w systemie szkolenia i egzaminowania kierowców, choć mocno dyskutowane, można jednak uznać za kosmetyczne, o tyle za kilka miesięcy prawo jazdy kategorii B nie będzie już takie jak kiedyś. Odroczone do nowego roku przepisy dosyć istotnie zmieniają sytuację młodych adeptów sztuki prowadzenia samochodu.

Co najważniejsze, od 2016 roku, świeżo upieczony kierowca będzie mógł otrzymać uprawniający dokument jedynie na czas określony. W tym czasie ma on być łatwo identyfikowalny na drodze, dlatego obowiązkowo przyklei na szybie swojego auta zielony listek. Będzie jeździł wolniej niż inni uczestnicy ruchu, bo w terenie zabudowanym maksymalnie 50 km/h, poza nim 80 km/h, a na autostradach jedynie 100 km/h. Z próbnym prawem jazdy nie może się zatrudnić jako kierowca ani też prowadzić własnego biznesu z wykorzystaniem auta.

Znacznie łatwiej będzie te ograniczone uprawnienia stracić: policja odbierze prawo jazdy już za 3 wykroczenia lub 1 przestępstwo popełnione na drodze w trakcie okresu próby. Dodatkowo, już przy drugim wykroczeniu okres próby wydłuży się o 2 lata.

Krótko po otrzymaniu prawa jazdy młody kierowca będzie zmuszony wrócić na dalsze szkolenie. Będą to kurs i egzamin teoretyczny z bezpieczeństwa ruchu drogowego przeprowadzany w WORD-ach, a także dwugodzinny kurs doskonalący w szkole jazdy, realizowany m.in. na płycie poślizgowej. Obydwa powinny odbyć się pomiędzy 4. a 8. miesiącem próby. Tylko po zaliczeniu tych kursów będzie można ściągnąć zielony listek i korzystać z pełni uprawnień na drogach. Za to wszystko trzeba będzie oczywiście dodatkowo zapłacić.

Komentatorzy przewidują, że w związku z tymi zmianami ośrodki szkolenia kierowców może wkrótce czekać prawdziwa inwazja kursantów. Aby uniknąć dodatkowych kosztów i restrykcyjnych zasad, należy zdać egzamin do końca grudnia 2015. Aby to się jednak udało, trzeba zapisać się na kurs możliwie szybko.
Smoter.pl – wszystko na temat Prawa Jazdy © 2020