Jak bezstresowo zdać egzamin na prawo jazdy?

18657728_m

Zmień swoje przekonania!

Okazuje się, że nasze przekonania, to co myślimy, ma ogromny wpływ na wiele aspektów naszego życia. Utwierdzanie się w nich jest bardzo destruktywne i prowadzi do blokowania podświadomości. Aby się im przeciwstawić, należy zacząć myśleć w zupełnie innych, pozytywnych kategoriach.

A co możemy zrobić, aby nasz umysł nakierować na pozytywne myślenie i z przekonaniem podejść do kwestii zdania egzaminu na prawo jazdy?

Wizualizuj!

Wizualizacja jest jedną z najlepszych technik, jaka pozwala ukierunkować podświadomość na cel, który chce się osiągnąć. Potrafi pogłębiać przekonania, wzmaga pragnienia i wiarę w powodzenie, a  jej skuteczność została opisana w wielu książkach o rozwoju osobistym.

A na czym polega wizualizacja?

To tworzenie w wyobraźni idealnego rozwiązania, sytuacji jaką chcemy osiągnąć. Ten obraz musi być bardzo wyraźny i szczegółowy, a najlepiej doświadczyć go wszystkimi zmysłami: zobaczyć, usłyszeć, poczuć. Dodatkowo można wzbogacić go pozytywnymi emocjami, entuzjazmem, optymistycznymi wrażeniami. W naszym przypadku wyobraź sobie, że zdałeś egzamin, że udało Ci się, osiągnąłeś wymarzony cel. Ciesz się, raduj z pozytywnego wyniku.

Negatywne emocjonalnie podejście, silne przeżycia, stres mają bezpośredni wpływ na przebieg egzaminu. Zmiana podejścia na pozytywne stwarza poczucie pewności siebie, przekonanie, że wynik zależy od nas samych.

Wizualizując wysyłasz komunikat do swojej podświadomości, która odbiera go jako polecenie do wykonania i im dłużej, im częściej tworzysz wizerunek danej sytuacji czy pragnień, tym bardziej prawdopodobne, że wystąpią one w rzeczywistości.

 

„Każdy chce coś osiągnąć, ale ty nie masz ‘chcieć’, masz być tego pewny, jak własnego nazwiska. Jeśli będziesz wierzył w powodzenie każdej sytuacji, która Ci się przytrafia, to poczujesz nieopisany spokój i pewność siebie”

 

Zbieraj informacje!

Im więcej wiesz tym bardziej jesteś pewny siebie. Aby ograniczyć stres związany z przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy dowiedz się jak najwięcej na jego temat. Jakim samochodem będziesz zdawał, jakie są najczęściej popełniane błędy, jakie są obowiązkowe polecenia, które musisz wykonać podczas egzaminu. Jeśli jesteś odpowiednio przygotowany, nic nie jest Cię w stanie zaskoczyć, a tym samym wystąpienie stresu jest mniej prawdopodobne. Będąc przygotowany na każdą ewentualność, możesz wyzbyć się negatywnych myśli i skupić na realizacji celu.

 

Uwierz w siebie!

Zaakceptuj siebie takim jakim jesteś. Im większy szacunek masz do siebie, tym większy szacunek przejawiasz w stosunku do innych. Podlegaj samoocenie, to nie egoizm. To zbiór opinii i przekonań na swój temat, a także to jak bardzo siebie lubisz. Przypomnij sobie największe osobiste sukcesy, a zobaczysz jakim niesamowitym człowiekiem jesteś i uwierz, że możesz osiągnąć, to czego chcesz i pragniesz. Rób to co chcesz, co sprawia Ci prawdziwą przyjemność.

 

Masz jeszcze wątpliwości co do swoich przekonań?

Poniżej podważamy najczęściej spotykane negatywne myśli jakie dotykają przyszłych egzaminowanych:

„Nie zdam egzaminu za pierwszym razem”

W Polsce współczynnik zdawalności wynosi około 30%, oznacza to, że średnio co trzecia osoba podchodząca na egzaminu zdaje go przy pierwszym podejściu. Ty także możesz, bo dlaczego nie? Jesteś odpowiednio przygotowany, znasz przepisy ruchu drogowego, jazda idzie Ci równie dobrze. Więc dlaczego miałbyś nie zdać za pierwszym razem? Egzamin to nic strasznego, to tylko sprawdzenie nabytych przez Ciebie umiejętności.

 

„Zrobię pewnie jakiś głupi błąd”

Jeżeli jesteś odpowiednio przygotowany, skoncentrowany, a do tego zachowasz spokój, to dlaczego miałbyś popełnić błąd? Uważnie słuchaj egzaminatora i wykonuj jego polecenia, a nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zdać. Przewiduj sytuacje na drodze i zrób wszystko tak jak potrafisz najlepiej, a gwarantuję, że pójdzie Ci bardzo dobrze.

 

„Nie jestem takim dobrym kierowcą jak inni”

Podstawowa zasada – nie porównuj się do innych! Każdy z nas ma inne predyspozycje, każdy ma inny styl jazdy, jednocześnie to nikogo nie dyskwalifikuje do zdobycia prawa jazdy. Inni mogą mieć więcej doświadczenia, ale zapewniam Cię, że i oni kiedyś uczyli się jeździć. Wszystko przychodzi z czasem. Jeśli jeździsz ostrożnie, z odpowiednio dostosowaną prędkością, która pozwala szybko reagować na zmieniającą się sytuację na drodze, do tego bacznie obserwujesz otoczenie, stosujesz się do znaków i sygnałów, to posiadasz wystarczające umiejętności, aby prowadzić samochód i zdać egzamin na prawo jazdy.

 

„Trzeba mieć naprawdę dużo szczęścia, aby zdać”

Zdanie egzaminu na prawo jazdy to nie kwestia szczęścia, a przede wszystkim posiadanych umiejętności oraz tego jak wypadniesz w oczach egzaminatora. O tym „Jak zrobić pozytywne wrażenie na egzaminie na prawo jazdy” możesz poczytać w kolejnym wpisie.

 

Jak widać powyższe przekonania nie są prawdziwe, można je w łatwy sposób podważyć, a w ich miejsce prowadzić nowe – pozytywne stwierdzenia. W ten sposób możesz łatwo przeprogramować swoją podświadomość. Nowe przekonania powinny mieć formę twierdzącą i brzmieć na przykład tak:

„Jestem dobrym kierowcą”

„Zdam egzamin na pierwszym razem”

„Jestem skoncentrowany i spokojny kiedy prowadzę samochód”

I jak, masz jeszcze stres związany z egzaminem na prawo jazdy?

 

Smoter.pl – wszystko na temat Prawa Jazdy © 2021